Προφίλ

Λίγα λόγια για εμάς

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) Δραπετσώνας ιδρύθηκε το 1997.

Βρίσκεται δυτικά του κεντρικού λιμανιού του Πειραιά και ανήκει στο Δήμο Δραπετσώνας.H περιοχή της Δραπετσώνας ήταν γνωστή από την αρχαιότητα. Ωστόσο μόλις στο τέλος του 19ου αιώνα και στις αρχές του 20ου άρχισε η περιοχή να αναπτύσσεται με την κατασκευή των νεωλκείων Βασιλειάδη (1893), των Λιπασμάτων (1909), του Τσιμεντάδικου (1911), του Γυψάδικου (1920) κ.λ.π…

Το κυρίαρχο στοιχείο του πληθυσμού της Δραπετσώνας είναι αναμφισβήτητα οι πρόσφυγες από την Μ. Ασία και τον Πόντο.Η πρώην  παραγκούπολη – όπως λεγόταν – που φτιάχτηκε από τα χέρια των ξεριζωμένων προσφύγων με τόσο μεράκι και απέραντη υπομονή, έδωσε τη θέση της σε μα σύγχρονη πόλη.

Στο ΚΠΕ Δραπετσώνας, υλοποιούνται ημερήσια εκπαιδευτικά προγράμματα για μαθητές/τριες Α/θμιας και Β/θμιας εκπ/σης καθώς και επιμορφωτικές δράσεις για εκπαιδευτικούς και των δύο βαθμίδων. Δίνεται έμφαση στις επιμορφωτικές δράσεις συνεκπαίδευσης μαθητών/τριών, εκπαιδευτικών και συλλόγων γονέων των σχολικών μονάδων της εμβέλειας του ΚΠΕ, σπουδαστών και εκπαιδευτικών Σχολείων Δεύτερης Ευκαιρίας, αλλά και στη συνεργασία με το Τμήμα Παιδείας και άλλα Τμήματα (Κοινωνικών Υπηρεσιών, κλπ) του Δήμου Κερατσινίου-Δραπετσώνας και άλλων Δήμων όπως του Δήμου Ν. Σμύρνης.

Ο γενικός προσανατολισμός των εκπαιδευτικών προγραμμάτων και των επιμορφωτικών δράσεων του ΚΠΕ Δραπετσώνας δεν είναι η επιστημονική ανάλυση των πραγμάτων, ούτε η εμβάθυνση σε έννοιες του Αναλυτικού Προγράμματος («οικοσύστημα», «φέρουσα ικανότητα» κλπ), αλλά η εξοικείωση με το νέο πολιτισμικό παράδειγμα που εισάγεται με την εκπαίδευση για την αειφορία και την καλλιέργεια της ιδιότητας του παγκόσμιου πολίτη.

Ο παγκόσμιος πολίτης είναι αυτός που αντιλαμβάνεται τις αιτίες και τη διασύνδεση ανθρώπων και πραγμάτων σε έναν όλο και πιο σύνθετο και  παγκοσμιοποιημένο κόσμο, αντιλαμβάνεται τα αποτελέσματα των ενεργειών του και συνειδητά αποφασίζει για τις τελικές επιλογές του με άξονα τις αξίες της αλληλεγγύης, της συνεργασίας και της κοινής ευθύνης.

Πρόσβαση

Το ΚΠΕΔ βρίσκεται δυτικά του κεντρικού λιμανιού του Πειραιά και ανήκει στο Δήμο Δραπετσώνας.Στο ΚΠΕΔ μπορεί κανείς να φτάσει με συγκοινωνία χρησιμοποιώντας το τρόλεϋ 20, που περνά από το πλάϊ του ηλεκτρικού σταθμού του Πειραιά και να κατέβει στο τέρμα.

Προσωπικό

Η Παιδαγωγική Ομάδα του ΚΠΕ Δραπετσώνας για το 2017-2018 είναι:

• Σταυρούλα Τριανταφύλλου, Φιλόλογος,Δρ φιλοσοφίας (Σορβόννη/Paris I)Υπεύθυνη ΚΠΕ
  • Θεολογία Αβδελλή, Δασκάλα,MSc Περιβαλλοντικής και Αναπτυξιακής Εκπαίδευσης (South Bank University London)Αναπληρώτρια Υπεύθυνη ΚΠΕ
  • Ιωάννα Φώκου, Δασκάλα,

Msc Ιστορία και Φιλοσοφία των Μαθηματικών (ΕΚΠΑ)

Μέλος Παιδαγωγικής Ομάδας

Εξοπλισμός

• Αίθουσα πολλαπλών χρήσεων, χωρητικότητας 80 ατόμων, πλήρως εξοπλισμένη για συνέδρια, σεμινάρια και πολιτιστικές εκδηλώσεις.
  • Βιβλιοθήκη που περιλαμβάνει βιβλία πεβαλλοντικού περιεχομένου και άλλα, γενικής επιστημονικής θεματολογίας, video-ταινίες, CDς κ.λ.π.
  • Αίθουσα προβολών.
  • Εργαστήρια χημείας και βιολογίας, εξοπλισμένα με όργανα μετρήσεων φυσικοχημικών παραμέτρων.
  • Αίθουσα ηλεκτρονικών υπολογιστών.
  • Οπτικοακουστικό υλικό.
  • Αίθουσα δραστηριοτήτων για τα ημερήσια προγράμματα.